Bazylika Mniejsza w Hałcnowie

Ogłoszenie Bazyliki Mniejszej Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej Hałcnowie

-

Na przełomie XVII i XVIII wieku Maryja obrała sobie Hałcnów za swą siedzibę, skąd spogląda na Beskidy i ich mieszkańców. początkowo figura Matki Bożej była przytwierdzona na przydrożnym dębie, później umieszczona została w kapliczce. Od 6 XI 1784 roku znajduje się w kościele Nawiedzenia NMP. Korony biskupie na figurę nałożono w 1926 roku, a papieskie św. Jana Pawła II 26 IX 1993r. Światynia jest znanym Sanktuarium Maryjnym, które papież Franciszek podniósł do godności Bazyliki Mniejszej.

-

2 lipca 2016 roku nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore ogłosił nadanie hałcnowskiej świątyni tytuł Bazyliki Mniejszej. w tym czasie papieżem był Franciszek, biskupem bielsko-żywieckim Roman Pindel, a proboszczem parafii ks. Stanisław Morawa. Uroczystość zgromadziła biskupów, kapłanów, siostry zakonne oraz wielu wiernych świeckich z różnych stron diecezji.

-

Niechaj Najświętsza Maryja matka naszego pana Jezusa Chrystusa króluje w Bazylice Hałcnowskiej.

” U stóp twojego tronu o Hałcnowska Pani,
Chcąc służyć do zgonu, stajem Twoi poddani.
Z czcią, wiarą i miłością, wzywamy Cię z ufnością,
O Maryja, Maryja módl się za nami!”