Pielgrzymka do Simoradza

Kiedy wspomnienie Jakuba Apostoła- 25 lipca przypada w niedzielę, wtedy rok ogłasza się Rokiem Świętego Jakuba Apostoła. Z tej okazji dedykowane św. Jakubowi koscioły naszej Diecezji w Szczyrku i Simoradzu są kościołami jubileuszowymi, w których pielgrzymi mogą uzyskać odpust zupełny.

W sobotę 8 maja wierni naszej parafii oraz dzieci które przystąpiły w tym roku do Pierwszej Komuni wraz z rodzicami udali się pielgrzymką dwoma autokarami do kościoła Św. Jakuba w Simoradzu.

O historii kościoła, zabytkach i parafi ciekawie opowiedział nam ks. proboszcz Stanisław Pindel. Powiedział że, najstarszą część murów obecnego kościoła powstała w XIV w. a pierwsze zachowane zapiski mówiące o istnieniu Simoradza pochodzą z 1223 roku. W połowie XVI w. świątynia i parafia na blisko 150 lat przeszła w ręce protestantów. Po powrocie katolików Siemoradz nie odzyskał parafialnej samodzielności, był filią parafii w Dębowcu i Skoczowie.

Dopiero w 1980 roku została ponownie erygowana parafią a jej proboszczem został ks. Antoni Baszton. Od 2005 roku kościołem oraz parafią opiekuje się ks. Stanisław Pindel.

Po Mszy św. z nabożeństwem do św. Jakuba wszyscy spotkaliśmy się przy wspólnym stole, gdzie dzieci i wierni złożyli ks. Stanisławowi życzenia imieninowe.

Zakończeniem naszej pielgrzymki była wspólna modlitwa przy krzyżu stojącym w pobliżu kościoła św. Jakuba przy drodze do Dębowca. Krzyż został poświęcony i dedykowany pamięci pomordowanych w Katyniu w 1940 roku, oraz tragicznie zmarłym pod Smoleńskiem w 2010 roku. Obok krzyża umieszczone są słowa modlitwy o zbawienie tych, którzy polegli w Katyniu.

Zapraszamy wszystkich wiernych do odwiedzenia Siemoradza. Tamtejszy kościół jest jednym z najstarszych obiektów sakralnych na Śląsu Cieszyńskim. Można tu uzyskać odpust zupełny i pomodlić się do św. Jakuba- niezłomnego obrońcy wiary, pierwszego z apostołów, który przelał krew za Chrystusa a którego grób znajduje się w Santiago de Compostela w Hiszpani.