Pielgrzymka do Grecji

Końcem września Ks. Marek wraz z p. Jarosławem Rozmusem, naszym parafianinem, zorganizowali pielgrzymkę do Grecji. O tej pielgrzymki, przymierzaliśmy się już w 2001 roku, jednak z braku frekwencji, zmuszeni byliśmy ją przesunąć na rok 2002. Jednak i teraz zebrała się tylko połowa autokaru, chętnych uczestników. Dlatego na pielgrzymkę wyruszyliśmy wspólnie z parafianami z Ujsoł.

Szlak pielgrzymki ułożony był według planu: „Greckimi śladami św. Pawła Apostoła”

Plan Pielgrzymki:

1 dzień: Wyjazd z Kóz, przejazd trasą Cieszyn, Brno, Wiedeń, nocny przejazd przez Graz i Udine.

2 dzień: Kontynuacja przejazdu przez Włochy, zaokrętowanie na promie w Anconie, rejs promem przez Morze Adriatyckie i Jońskie.

3 dzień: przypłynięcie do portu greckiego w Patras, krótkie zwiedzanie Patras.

4 dzień: Zwiedzanie Sparty (starożytne ruiny), Tiryns- mury cyklopowej liczącej ponad 3000 lat cytadeli. Epidauros- teatr Grecki, sanktuarium Asklepiosa.

5 dzień : Nafplio- pierwsza stolica starożytnej Grecji, twierdza Palamedesa i miasto, Mykeny-„Brama Lwów”, cytadela meksykańska, zejście do grobu Agamemnona, Starożytny Korynt- miejsce mowy św. Pawła- list do Koryntian (świątynia Apollona, agora Rzymska).

6 dzień: Ateny (Akropolis, Plaka, Muzeum Archeologiczne, wzgórze Areopag, Parlament-Zmiana warty).

7 dzień: Delfy- miasto słynnej wyroczni, Świątynia Apollona, Skarbiec Ateńczyków. Termopile- miejsce słynnej bitwy.

8 dzień: Kalambaka- zwiedzanie jednego z klasztorów Meteora (klasztory na skałach), Przejazd do Salonik.

9 dzień: Saloniki- zwiedzanie domu św. Pawła, Biała Wieża, Łuk Galeriusza, Agia Sofia, Rotund, Panagia Achiropiitos, Muzeum Areologiczne, Acheiropoietos, Forum

Romanum, Rotunda, Bazylika. Wyjazd w kierunku Polski.

10 dzień: Przejazd przez Węgry i Słowację, powrót do Polski.

Mistra- greckie starożytne miejsce osady.

Starożytny Korynt.

Nasza grupa, przed miejscem z którego przemawiał św. Paweł do mieszkańców Koryntu.

Ks. Janusz i Ks. Marek, sprawują Mszę św. w hotelu w pobliżu Kalambaki, u stóp Meteorów.

Kalambaka- Prawosławny klasztor na szczycie skały Meteora.

Ostatnia Msza św. przed wyjazdem do Salonik, a potem do Polski. Mszę św.; odprawiana na wybrzeżu, przed hotelem.