” Już nam nastała ta Kwietna Niedziela
Będziemy witali Pana Zbawiciela.
Jak Go mamy witać?
Kwiateczków nie widać…”

-

Palmy i palemki, na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, niesiemy w Niedzielę Kwietną – Palmową do kościołołów. Młodzi i starzy wspominają wjazd Chrystusa. Palmowe gałązki to wierzbowa witka, przyozdobiona bukietami traw, suszonymi kwiatami i kolorowymi wstążkami. W ludowej tradycji bazie- nieodłączny element palmowych bukietów, stawały się tego dnia szczególne. Poświęcone podczas Mszy Świętej chronić miały od bólu gardła, wtykano je także na rogu pola, by chroniły plony. Trzymano je, by podczas burz ustawione w oknie, przeganiały nawałnice. Ale nie tylko bazie są elementem pięknych palm, święcono także bukszpan czy modrzew. Rozrastały się w górę strzeliste, piękne, jakby chciały zaśpiewać w tym dniu Panu- Hosanna!

-

Niedziela Palmowa w Kościele pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego w Kozach Gajach, to święto dzieci i młodzieży. Pięknie wykonane palmy zostały poświęcone i w procesji wniesione do Kościoła. po Mszy Świętej rozstrzygnięto konkurs organizowany przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej na najładniejszą palmę.

-

W tym roku nagrodę główna- rower trafiła do ucznia II klasy Piotra Łyczko, który przy pomocy braci Krzysztofa i Macieja oraz rodziców, wykonał największą i najładniejszą palmę. Ponadto przyznano 30 nagród, oraz 170 paczek ze słodyczami dla dzieci które w tym dniu przyniosły na Mszę Św. palmę.

-

Zarząd  POAK serdecznie dziękuje Ks. Markowi oraz wszystkim sponsorom za nagrody oraz organizację konkursu.