Pielgrzymka na Chorwację

17 września wyjechaliśmy na kolejną pielgrzymkę zorganizowaną przez Biuro turystyczne „METEOR”. Tym razen na Chorwację.

A oto program:

1 dzień: Wyjazd z Kóz, przejazd przez Słowację, Węgry- zwiedzanie Bazyliki w Esztergom, nocny przejazd przez terytorium Węgier i Chorwacji
2,3,4,5,6 dzień: Przejazd trasą: Senj, Śibenik, Split (trasa z pięknymi, nadmorskimi, pejzażami).Pobyt wypoczynkowy nad morzem, w trakcie pobytu będą zorganizowane wycieczkikrajoznawcze. Zadar- stare miasto z bogatą historią, katedra św. Anastazji, klasztor Benedyktynów.
Trogir- miasto muzeum z labiryntem przejść i zaułków, konglomeratem zabytko- wych świątyń i pałaców.
Split- stare miasto, muzeum pod gołym niebem, ruiny pałacu Dioklecjana.
Śibenik- stare miasto, katedra św. Jakuba.
Medjugorje- kilkugodzinny pobyt.
Dubrownik- zabytkowe miasto, kościół Franciszkanów, Pałac Kapitana, Katedra św. Vlaha, Muzeum Morza.
Lourdes Makarska- Sanktuarium Maryjne, miasteczko Makarska, muzeum Muszli.
Rejs na wyspy, połączony z „Piknikiem Rybnym”.
7 dzień: Wyjazd w kierunku Polski, w trakcie powrotu zwiedzanie Jeziora Plitwickie- rezerwat przyrody (niepowtarzalny urok jezior oraz wodospadów). Nocny przejazd przez Chorwację.
8 dzień: Przejazd przez terytorium Węgier i Słowacji, przyjazd do Polski.

Naszym miejscem noclegowym była miejscowość pięknie położona nad morzem DRAŚNICE

Pierwszym miastem do którego się udaliśmy był ZADAR- miasto portowe nad Adriatykiem.

Tam zwiedziliśmy stare miasto z kościołem św. Donata, następnie kościół św. Szymona z pięknym sarkofagiem z 805 r. i Katedrę św. Stasija.

SIBENIK- to stare miasto z gotycko- renesansową Katedrą św. Jakuba

TROGIR- miasto nad Adriatykiem z labiryntem przejść i zaułków, zabytkowych świątyń i pałaców. Tam wznosi się Katedra św. Wawrzyńca, oraz pozostałości twierdzy z15-17 wieku.

MEDJUGORJE- wioska, gdzie od 24 czerwca 1981r. trwają objawienia Matki Bożej. Tam Maryja przedstawiła się dzieciom jako „Błogosławiona Dziewica Maryja Królowa Pokoju”.

Wzywa Ona wszystkich do pokuty i nawrócenia. W kaplicy mieszczącej się obok kościoła, wraz z innymi pielgrzymami z Polski, uczestniczyliśmy we Mszy Św.

Następnie udaliśmy się na górę Podbrdo, gdzie miały miejsce pierwsze objawienia Maryji.

Idąc pod górę odmówiliśmy różaniec.

Po przeciwnej stronie wzgórza, wznosi się Góra Krizevac, co znaczy „Góra Krzyża”.

Tam wspinając się po skalistej ścieżce odprawia się Drogę Krzyżową. Ze względu na złą pogodę i brak czasu, nie poszliśmy.

Wracając z Medjugorje podziwialiśmy piękne widoki.

Wyspa HVAR- 68 km. Długości. Tam zwiedziliśmy małe miasteczko JELSA. Następnie przepłynęliśmy na wyspę BRAĆ- 40 km. Długości. Tam zażywaliśmy kąpieli morskiej i słonecznej. Cały rejs trwał 5 godzin.

LOURDES MAKARSKA- znajduje się tam grota z figurą Matki Bożej. Tam uczestniczyliśmy we Mszy Św. którą ksiądz Marek odprawił z tamtejszymi kapłanami.

Msza Św. którą ksiądz Marek odprawił na hotelowym tarasie o wschodzie słońca.

DUBROWNIK- to największy ośrodek turystyczny Dalmacji. Tam znajduje się stare, zabytkowe miasto wraz z kościołem Św. Franciszka, pochodzący z 14 wieku.

Plac Orlando z pomnikiem rycerza, którego łokieć był miarą długości. Kościół Św. Wlaha (Błażeja). W głównym rynku znajduje się Pałac Ponza, gdzie obecnie mieści się urząd ceł, miar i bank. Każdego wieczoru odbywają się tam piękne koncerty symfoniczne.

Dzwonnica o wysokości 48 m. to serce republiki. Jest tam również kościół Św. Sebastiana i klasztor Dominikański, Dwór książęcy gdzie mieszkał burmistrz Dubrownika i prezydent republiki. Następnie w godzinnym marszu, obeszliśmy murami całe stare miasto, podziwiając widoki.

BAŚKA WODA- miasteczko portowe, które zwiedziliśmy wieczorną porą. Spacer po mieście, pięknymi alejkami, obsadzonymi wysokimi palmami.
SPLIT- ruiny pałacu cesarza Dioklecjana, katedra, dzwonnica i baptysterium.

PLITWICKIE JEZIORA- jest to dolina która mieści się pomiędzy górami pokrytymi gęstymi lasami, w których wyłania się jedno po drugim 16 wielkich i małych jezior, o krystalicznym niebiesko- zielonym kolorze. Urzekają swoją wielkością, czyniąc liczne strumienia i huczne wodospady. Wyjątkowe piękno tych jezior i wodospadów, bogaty świat zwierząt i roślin, rozmaity zestaw kolorów, czyste powietrze górskie, ściągają licznych wielbicieli natury z całego świata.